Fajtaismertető


Napjaink egyik legnépszerűbb fajtája, családi kutyája a yorki.

Míg a standard yorkik már az 1880-as évek Angliájában, a munkásosztály kutyájaként apró vadra, patkányra vadásztak, az első színes yorkik megjelenése nem is olyan régre nyúlik vissza. 

A standard yorki több terrierfajta kereszteződéséből alakult ki, ereiben mára már kihalt terrierek vére is csörgedezik, de megtalálható benne a mai napig létezö Skye terrier is.

Az első Biewer terrier 1984-ben született meg Németországban. Valószínüleg korábban is születtek "színhibás" egyedek, akiket az akkori tenyésztők szelektáltak, de a Biewer házaspár a náluk született egyedekkel külön kezdett foglalkozni elragadó bájuk miatt. Az így született fajtát ők "Biewer Yorkshire a la Pom pon "-nak nevezték el, és 1988-ban be is mutatták egy kiállításon. Az ACH elismerte az új fajtát önálló fajtaként, így kezdődött e remek kiskutya mai napig tartó töretlen népszerűsége.

Napjainkban pedig már megjelentek e kedves kiskutya különböző színváltozatai, őket összefoglaló néven Colorful - Szines- terrierként hívjuk.


A yorki egy kis testű , vagány és bátor kutya. Éber, kiváló jelző, kis testében hatalmas lélek lakik, aki nem fél szembeszállni semmilyen veszéllyel. Hajlamos lehet a hangos ugatásra, gazdái figyelmét gyakran így hívja fel a látogatókra. Nagyon ragaszkodik imádott gazdájához, elemében érzi magát, ha virgonckodhat, a lényeg, hogy mindig szeretett gazdija közelében lehessen. Gyorsan, hamar tanul, igényli is a napi foglalkozást, törődést. Fontos a következetes nevelés, a pozitív visszajelzés. Ha nem kapja meg a napi figyelmet, foglalkozást, gyakran rossz fát tesz a tűzre, így próbálja magára vonni a figyelmet.

Standard szerinti magassága 18-23 cm közötti, súlya maximum 3,1 kg. A tévhitekkel ellentétben törpe, illetve extra mini yorki nem létezik.

Testét hosszú, sima, selymes szőr borítja, a kedvencnek tartott kutyák szőrét rövidre nyírják, kiállítási társaik ellenben hosszú szőrben vannak hagyva. Bundájuk hipoallergén, ami az allergiások számára kedvező lehet. Szőrzetüket rendszeresen fésülni, ápolni kell, időnként fürdetni szükséges őket. Szemeiket napi rendszerességgel tisztítani érdemes, ezenkívül füleiket alkalmanként. Karomvágásra is sort kell keríteni, ha azok túl hosszúra nőnek. Mivel a yorki hajlamos a fogkövesedésre, és az ínygyulladásra, így a fogápolásra is megfelelő figyelmet kell fordítani. Előfordulhat náluk a szemszárazság, a genetikai eredetű lencsehomály, illetve a kistestű fajtákra jellemző izületi panasz, a könyök, vagy térdkalács ficam.

Mivel ez egy igen népszerű fajta, fontos, hogy megfelelő körültekintés után válasszanak tenyésztőt a leendő gazdik.